School Food Climate Challenge – Zmeňme svet prostredníctvom jedla

Tento projekt nám priniesol rôzne vzdelávacie zdroje (viď príloha).


Mladí sú pripravení tvoriť udržateľný potravinový systém

Aktivity projektu School Food Climate Challenge zapojili tisíce mladých ľudí zo Slovenska, Českej republiky a Rakúska, aby sa stali skutočnými tvorcami zmien pri prechode na udržateľný potravinový systém v Európe.

 

Trenčín, 23.8.2024:Po dvoch rokoch intenzívnej práce sa úspešne uzavrel projekt School Food Climate Challenge, financovaný Erasmus+.

"Projekt School Food Climate Challenge bol pre nás obrovským úspechom. Podarilo sa nám vytvoriť vzdelávacie a školiace materiály, ktoré inšpirovali mladých ľudí k pozitívnej vízii budúcnosti a k aktívnemu zapájaniu do riešení pre udržateľný potravinový systém. Sme hrdí na to, že sme prispeli k posilneniu postavenia škôl, aby sa stali hnacou silou tejto zmeny." uviedol Tom Václavík, koordinátor projektu.

Projekt zahŕňal šesť partnerov z troch krajín: Skutočně zdravá škola (SR), Skutečně zdravá škola, z.s. (ČR), DANACHDA - BILDUNG FUR NACHHALTIGKEIT (AT), Strednú odbornú školu obchodu a služieb, Trenčín (SR), EKO GYMNÁZIUM BRNO o.p.s. (ČR) a VBS Schönborngasse Viedeň (AT).

Anna Neumerkel z neziskovej organizácie Danachda hovorí: "Videli sme, ako Greta Thunberg a hnutie Fridays for Future inšpirovali mladých ľudí po celom svete. Tento projekt sa snažil využiť záujem mladých ľudí a premeniť ho na konkrétne akcie v oblasti potravinových systémov. Sme nadšení z toho, ako mladí ľudia výzvu prijali a začali realizovať zmeny vo svojich školách."

V rámci projektu bola vytvorená online platforma na zdieľanie vzdelávacích zdrojov pre učiteľov. Nájdu tam praktické aktivity: Študenti učia študentov, Uvar a pomáhaj, Odkiaľ sa berie mlieko?, Trojdňová výzva pre udržateľnú stravu, Pestovanie zeleniny zo zvyškov potravín a iné.

Výzva Young Food Changemakers v projekte motivovala študentov k tvorbe a realizácii projektov zameraných na riešenie najväčších potravinových problémov súčasnosti a prispieva k dosiahnutiu cieľov stratégie Z farmy na stôl. Všetky projekty realizovali ako materské, tak základné a stredné školy na Slovensku, v Českej republike a Rakúsku. Vznikli projekty ako: Týždeň udržateľnosti, Deň proti plytvaniu jedlom, Beseda so včelárom a ďalšie.

Výzva upútala pozornosť Jakuba Nekvasila, študenta pražského gymnázia, tvorcu vzdelávacieho projektu Climate Days, lokálneho koordinátora projektu Living Landscape, ambasádora Klimatického paktu a zakladateľa Telperionu, ktorý sa zameriava na klimatické vzdelávanie a motiváciu študentov k činnosti. Jakub sa zapojil do zdieľania výzvy a nahral o nej propagačné video.

Tereza Hubáčková z občianskeho združenia Skutočne zdravá škola na záver dodáva: "Študenti preukázali neuveriteľnú kreativitu a odhodlanie pri hľadaní riešení pre udržateľné potravinové systémy. Výzva nám ukázala, že mladí ľudia sú pripravení hrať kľúčovú rolu pri formovaní budúcnosti našej planéty."

Projekt School Food Climate Challenge sa síce končí, ale jeho dopad bude cítiť ešte dlho. Školy a komunity, ktoré sa zapojili, sú teraz lepšie vybavené vedomosťami a skúsenosťami s realizáciou vlastných projektov o udržateľnom potravinovom systéme, ktoré zaviedli do praxe na svojich školách.

Viac informácií o projekte a jeho výsledkoch nájdete na oficiálnej webovej stránke projektu: https://www.schoolfoodclimatechallenge.eu/sk

Dokumenty na stiahnutie

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Jún 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30