Zaujímavá beseda o pestovaní kávy a cukrovej trstiny s pestovateľom z Kolombie

Dňa 11.11.2022 sme sa trieda II.HA s pani učiteľkou Šargavou zúčastnili besedy venovanej pestovaniu a spracúvaniu kávy a cukrovej trstiny. O káve nám rozprával pán Bolodymir, ktorý pochádza z Kolumbie a pestovaniu kávy sa venuje už 15 rokov.

Dozvedeli sme sa že kávovník sa sadí do kompostu vytvoreného napríklad zo zmesi kuchynského odpadu, kde sa nechá vyklíčiť. Potom sa čaká približne tri roky, keď kávovník rodí také plody, ktoré sú  vhodné na spracovanie. Takto sa kávové plody môžu oberať približne sedem rokov, kým kávovníky nie sú príliš vysoké. Kávovník na svoj rast  potrebuje striedanie dažďových a suchých období. To sa stáva v poslednej dobe v dôsledku klimatických zmien problémom.  Keď dlho trvá obdobie dažďov, môžu na kávovníkoch vznikať plesne a kávová hrdza (parazitická huba), posuv drahocennej kompostovej pôdy alebo pri otepľovaní výskyt škodcov.

Kávovníkové čerešne sa po dozretí oberajú ručne. Potom nasleduje proces fermentácie, kde sa čerešne premávajú v špeciálnych nádobách. Tento proces sa robí, aby sa kávové zrná oddelili od dužiny a šupky. Vodu potom používajú na polievanie a zrnká sa  prenesú na sitá, ktoré sú vyvýšené a prekryté, aby sa predišlo kontaminácii. Počas sušenia pomocou slnečného žiarenia a vzduchu sa kávové zrná musia otáčať. Ak by sa zrná nepresúvali, mohli by začať fermentovať alebo hniť. Kvalitne vysušené zrná obsahujú 10-12% vody v sušine. Sušenie kávy je veľmi dôležitou súčasťou spracovania kávy, pretože ovplyvňuje následnú chuť kávy. Po spracovaní sa káva balí  do označených vriec a prípravy sa na prevoz a ďalšie spracovanie.

Problémom pestovateľov je neustále kolísanie ceny kávy na trhu a rastúce životné a hospodárske náklady spôsobené hospodárskou krízou. Aj z toho  dôvodu začal pán Bolodymir na svojej farme okrem kávy, pestovať aj cukrovú trstinu. Z predaja kávy mal finančný príjem iba raz za rok - januári, keď kávu predal. Trstinu zberá celý rok, spracováva ju na cukor. Nižšie, ale pravidelné sumy  zarába priebežne počas celého roka.

Na besede sme  vstúpili do života kolumbijského farmára. Pán Bolodymir nám úprimne porozprával o svojom živote, o pomoci , ktorú poskytuje drobným pestovateľom organizácia FAIRTRADE. Zaisťuje im istotu stabilného príjmu, ponúka prístup k poradenstvu pomocou konzultantov, ktorí školia a vzdelávajú pestovateľov, zlepšuje ich životné podmienky a ponúka alternatívu. Pomôcť v zlepšovaní životných a pracovných podmienok pestovateľov a podpore ochrany životného prostredia môžeme aj my, kúpou kávy so známkou FAIRTRADE.

K dispozícii sme mali aj vzorky kávy v rôznych štádiách spracovania.

Pán Bolodymir, skromný človek sa s nami rozlúčil peknou vetou:

„Kým som prišiel sem k vám, myslel som si, že existuje iba jeden svet. Ten, ktorý poznám ja. Teraz som zistil, že tých svetov je viac. Ten váš, je úplne iný. Ale je to na nás, či si budeme pomáhať a tieto svety spájať.“

 

Vanesa Hertelová a Monika Tomaničková  II.HA


Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Marec 2026 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31