Preventívne prednášky pre žiakov s odborníkmi
Počas maturitného týždňa sa vybrané prvácke a druhácke triedy zúčastnili preventívnej aktivity s názvom:
1. „Sebaponímanie a body image"
Zamýšľali sme sa nad vnímaním krásy ľudského tela, nad tým, čo náš pohľad na seba ovplyvňuje. Debatovali sme o rizikovom správaní, ktoré vypovedá o negatívnom nazeraní na seba a svoje telo. Vysvetlili sme si pojmy ako anorexia, bulímia, bigorexia, ortorexia, drunkorexia, ... Čas sme venovali aj pochopeniu hranice medzi tým, čo je a čo už nie je pri invazívnych zákrokoch (plastické operácie, tetovania, piercing) považované za normálne a kedy nastáva ten moment, keď sa takéto zákroky považujú už za patologické (chorobné). Počas prednášky sme si pozreli videá s touto tematikou a v závere sme si otestovali našu náchylnosť k poruchám príjmu potravy.
2. "Extrémizmus a ľudské práva"
Dňa 28. 5. 2019 sa na našej škole uskutočnili prednášky o extrémizme a o ľudských právach s lektormi zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva v Bratislave (SNSLP). Rozprávali sme sa o prejavoch extrémizmu v našej spoločnosti, o nebezpečenstvách, ktoré extrémizmus so sebou prináša, o symbolike extrémistických hnutí i o mechanizmoch v spoločnosti na zabránenie jeho šíreniu. Aj my sme sa zapojili do diskusie rozprávaním o skúsenostiach ľudí z nášho okolia. Lektori nám vysvetlili, aký dopad by malo nedodržiavanie ľudských práv na život človeka i celej spoločnosti a taktiež, kde hľadať pomoc v prípade, že naše práva nie sú dodržiavané. Prednášky boli obohatené o skúsenosti lektorov z ich praxe. Išlo o prípady reálnych ľudí, ktorí sa na nich obrátili so žiadosťou o pomoc. Je fajn vedieť, ako sa v konkrétnej situácii správne zachovať.
3. „Pravda o drogách"
Lektorky z Občianskeho združenia Slovensko bez drog rozoberali, ako drogy fungujú, ako a prečo vzniká závislosť, čo sú najčastejšie príčiny toho, že niekto siahne po droge, ako je to s drogami, vitamínmi a minerálmi v tele, aký je rozdiel medzi legálnymi a nelegálnymi drogami, ako drogy vplývajú na myseľ, ako menia emócie, ako dlho zostávajú v tele, aká je skutočná pravda o marihuane, atď. ... Lektorky vysvetlili aj to, ako je to s používaním drog v zdravotníctve, prečo je v poriadku používať morfium (heroín) alebo marihuanu pri obrovských bolestiach pacienta po zranení alebo pri rakovine, a prečo nie je v poriadku dať si jointa alebo dávku heroínu, keď sa niekto nudí alebo je smutný. Cieľom prednášky bolo dosiahnuť u žiakov porozumenie toho, prečo drogy nie sú dobrým riešením bežných problémov a aké ďalekosiahle následky majú na život závislého človeka, jeho rodiny i celej spoločnosti.
4. "Domáce násilie"
Dňa 30. 5. sa naši štvrtáci zúčastnili prednášky spojenej s diskusiou so školskou psychologičkou na tému „Domáce násilie“. Cieľom preventívnej aktivity bolo pochopenie princípu násilia s prihliadnutím na rôzne formy násilia. Súčasťou prednášky boli aj typické znaky v správaní, ktoré pomôžu odhaliť násilníka hneď na začiatku vzťahu. Na záver odzneli rady, ako postupovať v prípade, keď sme obeťou násilia my, prípadne niekto z nášho okolia.
Národná bezplatná NON STOP linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212
-Mgr. A. Fencíková-