Preventívne poradenstvo pre žiakov SŠ - Uplatnenie absolventov na trhu práce

Dňa 3. 4. sa uskutočnila prednáška pre triedy končiace svoje štúdium na strednej škole z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) s názvom „Preventívne poradenstvo pre žiakov SŠ - Uplatnenie absolventov na trhu práce“.

Od lektorky, pani Pristašovej, sa žiaci dozvedeli o najatraktívnejších pracovných pozíciách na trhu práce v našom regióne, o povinnostiach absolventov po ukončení štúdia na SŠ, o nezamestnaných, o projektoch pre nich, ktoré financuje ÚPSVaR.

Základné informácie, ktoré odzneli:

  • Do 31. 8. sú žiaci s ukončeným štúdiom na SŠ pokladaní za absolventov. Rodičia sú stále poberateľmi rodinných prídavkov za nich a tiež daňového bonusu.
  • Od 1. do 10. 9. sa treba zaevidovať na ÚPSVaRe, pokiaľ si absolvent nenájde pracovné uplatnenie, nakoľko už používa štatút uchádzača o zamestnanie. Ak by sa evidoval na úrade neskôr, za obdobie od 11. 9. by si musel sám uhradiť vznikajúce podlžnosti voči zdravotnej poisťovni.
  • Žiadosť o evidenciu na úrade sa podáva v mieste trvalého alebo aj obvyklého bydliska. Treba ju starostlivo vyplniť, keďže ide o dôležitý dokument potrebný k sprostredkovaniu práce úradom.
  • Dôležitý link pre tých, ktorí hľadajú prácu: https://www.sluzbyzamestnanosti.gov.sk/prihlasenie-uchadzac2
  • Podpora v nezamestnanosti je vyplácaná iba tým, ktorí v priebehu posledných 4 rokov odpracujú 2 roky.
  • Popri evidencii na úrade je možné aj pracovať. Ide o prácu na dohodu max. 40 dní do roka a mesačný príjem nesmie presiahnuť 260 eur.
  • Nástup do zamestnania treba ÚPSVaRu oznámiť najneskôr 1 deň vopred, inak takému uchádzačovi o zamestnanie hrozí 6-mesačná sankcia (vyradenie z evidencie).
  • Prvé platené zamestnanie musí trvať min. 6 po sebe nasledujúcich mesiacov.
  • Absolventská prax, ktorú ponúka úrad, obnáša 20 hodín týždenne  a je za ňu finančná odmena. Jej význam je v tom, že pokiaľ sa uchádzač osvedčí, má vyhliadku práce u daného zamestnávateľa.
  • Príspevok na podporu podnikania činí 5600 eur (na prenájom priestorov, kúpu zariadení, PC, na reklamu, zdravotné poistenie). Treba vypracovať podnikateľský zámer, obhájiť ho a čakať na schválenie úradom. Následne treba podnikať 2 roky. Ak sa nedarí, príspevok sa vracia.
  • Úrad ponúka svojim uchádzačom príspevok na náhradu cestovných výdavkov, keď cestujú na pracovný pohovor. Ďalším príspevkom je príspevok na dochádzku za prácou, ktorého výška sa odvíja od vzdialenosti.
  • „Projekt pre uchádzača o zamestnanie“ ho pripraví na pracovný pohovor. Naučí ho prezentovať sa na pohovore, správne reagovať na otázky, nenechať sa zaskočiť zvláštnymi či diskriminačnými otázkami.
  • Lektorka hovorila aj o rekvalifikačných kurzoch. Úrad rozhoduje o preplatení, resp. nepreplatení kurzu uchádzačovi.
  • Úrad dokonca od 1. 5. zamestnávateľovi preplatí polročnú mzdu, pokiaľ príjme ich evidovaného uchádzača do zamestnania min. na jeden rok. Dokonca existuje aj motivačný príspevok.

Lektorka spomenula aj prácu v zahraničí, poskytla nám link na register sprostredkovateľských agentúr práce v zahraničí:  www.eures.sk. Na danom linku je sekcia pre mladých, kde sú informácie ohľadom štúdia v zahraničí na VŠ, dobrovoľníctvo, lacné ubytovanie, lacné stravovanie, atď..               

Vystríhala nás pred obchodovaním s ľuďmi, na čo si dať pozor, ako sa nestať obeťou tohto biznisu. Poradila študentom, ako dať vedieť príbuzným, že sa s nami niečo zlé deje a potrebujeme pomoc.

Mgr. Adriana Fencíková


Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Júl 2026 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31