Prednáška „Pravda o drogách“

V máji a v júni sa naši prváci zamýšľali spolu s p. Prekopom, lektorom občianskeho združenia Slovensko bez drog, nad užívaním drog. Prednáška „Pravda o drogách“ ujasnila prítomným žiakom i pedagógom význam slova „droga“ ako látky, ktorá je návyková a zároveň omamná.

Lektor nám vysvetlil, prečo je droga pokladaná za jed. Keďže náš organizmus použije na jej odstránenie z tela všetky v tele prítomné vitamíny, príp. živiny, z ich nedostatku hrozí kolaps. Z daného dôvodu zdravotníci v prvom momente pri poskytovaní pomoci drogovo závislému človeku podávajú infúziu, ktorá je plná živín. Dlhodobý nedostatok živín sa  prejaví napr. na vzhľade alebo na zhoršenom zdravotnom stave takého človeka.

O tom, že takmer všetky drogy pôsobia na myseľ, niet pochýb. Človek stráca po ich užití schopnosť mať svoj život pod kontrolou. Všetky myšlienky závislého človeka sa sústreďujú na naplnenie vlastnej potreby. Všetko ostatné a všetci ostatní sa preň stávajú nedôležitými.

Drogy otupujú zmysly tým, že spomaľujú naše reakcie, naše schopnosti pozorovať, porovnávať a konať sa zhoršujú.

Ďalšou pravdou je, že ľudia berú drogy, aby sa zbavili nechcených situácií a pocitov. Lektor rozprával o emóciách, ktoré najčastejšie vedú k tomu, že človek siahne po droge. Zvyčajne je na začiatku nuda. S tou ide ruka v ruke zvedavosť niečo na tom zmeniť, niečo nové vyskúšať, čo prinesie so sebou v prvom momente pozitívny pocit, nadšenie. No nič netrvá večne. Nadšenie postupne opadne a opakovane pri rovnakej dávke drogy sa znižuje. To vedie k zvyšovaniu dávky, aby človek zažil rovnakú intenzitu pocitov.

Ďalšou emóciou, ktorej sa lektor bližšie venoval, bol strach. Strach z niečoho pre nás dôležitého, čo nás čaká. A vtedy človek má tendenciu opäť hľadať nejaký „podporný prostriedok“, ktorý mu pomôže ten strach zvládnuť.

V neposlednej miere sa venoval aj hnevu, apatii, spomenul i smrť ako možný následok.

Drogy môžu zostať v tele dlho po tom, ako si ich užil – presne v tomto duchu sa niesla ďalšia časť prednášky. Drogy sa ukladajú v tele do tuku. Telo z neho čerpá zásoby v čase nedostatočného príjmu živín (pri hladovaní, pri zvýšenej fyzickej aktivite) a tak sa uložené látky opäť dostávajú do krvného obehu a človek opätovne prežíva „stavy“, ktoré si pamätá z minulosti a opäť mu príde na myseľ „červík v hlave“, t. j. túžba zažiť známy pocit, ktorý mu droga priniesla v minulosti.

Potrebujeme drogy? Tie v medicíne určite áno, aby sme netrpeli pri zubnom zákroku, aby sme prečkali operáciu v spánku, aby zomierajúci človek neumieral v ukrutných bolestiach ...

A odpoveď na otázku, či droga dokáže liečiť? Určite nie. Dokáže len na chvíľu priniesť úľavu od bolesti. Až to s tým tlmením preženieme, budeme ešte okrem zdravotného problému riešiť aj závislosť.

Prednáška bola plná príkladov zo života, osudov reálnych ľudí, ktorí prišli do kontaktu s drogou, legálnou či nelegálnou. Obe sú zlo, väčšie či menšie, ale stále len zlo pre naše telo i pre našu myseľ.

     Rada na záver:

     Využime svoju slobodu rozhodovať sa správne, nenechajte si ju drogou vziať, nenechajte sa ničím zraniť ani zotročiť ...

 

Mgr. Adriana Fencíková, školská psychologička


Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Január 2026 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31