Prednáška o kyberšikanovaní a o predchádzaní nenávistnému konaniu

Dňa 31.1. sme u nás na škole privítali Dr. SchlesingeraÚradu komisára pre deti v Bratislave.  Naši prváci si vypočuli prednášku o kyberšikanovaní.

Lektor sa venoval ohováraniu v online svete, ktoré je často spojené s útokmi a obťažovaním. Rozprával nám o ďalekosiahlych následkoch takéhoto správania na osobný život obete. Poučil nás, ako máme postupovať v prípade, že nás niekto dehonestuje na internete.

Varoval nás pred prihlasovaním do rôznych aplikácií a pri tej príležitosti pred odťukávaním cookies, čím dávame súhlas so spracovaním všetkých našich osobných údajov neznámym osobám. Cookies uchovávajú tieto informácie o nás po dobu 1 – 2 rokov. Na základe týchto informácií dokáže počítač vytvoriť profil našej osobnosti, dokonca aj graficky. Potrvá to pár minút.

Spomínal zákon o občianskych preukazoch, na základe ktorého je každý držiteľ občianskeho preukazu povinný chrániť si svoje osobné údaje pred zneužitím.

Lektor sa vyjadril aj k uverejňovaniu fotiek na sociálnych sieťach. V momente ich uverejnenia strácame kontrolu nad ich prípadným zneužitím.

Pokiaľ ale uverejníme, či šírime fotku niekoho iného, môže ísť o porušenie autorských práv, príp. porušenie zákona o osobných údajoch. Pokiaľ by sme niekoho zo žartu zosmiešnili, či inak dehonestovali, mohli by sme sa dopustiť priestupku alebo dokonca trestného činu. Žart prestáva byť žartom v momente, keď sa to druhej osobe prestane páčiť. Keby sa niekto kvôli nášmu žartu psychicky zrútil a bol by dlhodobo práceneschopný, už by išlo o trestný čin ublíženia na zdraví.

     Na druhej prednáške o predchádzaní nenávistnému konaniu rozprával Dr. Schlesinger opäť o negatívnych javoch odohrávajúcich sa v online priestore. Hovoril nám o zverejnení videa na internete a jeho následnom komentovaní. Pokiaľ sa na videu deje nejaký trestný čin a my ho svojím komentárom schvaľujeme, dopúšťame sa taktiež trestného činu. Z uvedeného dôvodu sa treba vo vlastnom záujme vyvarovať písaniu komentárov a do takých debát vôbec nevstupovať. Takúto nenávistnú debatu treba nahlásiť administrátorovi.

Keďže má lektor dlhoročné skúsenosti s prácou v oblasti kriminality, rozprával nám o rôznych skúsenostiach z praxe. Hovoril o SBS-károch a ich právomociach, o policajtoch, spomenul nám aj prípad z praxe, kedy dievčatá dali svojej kamarátke na diskotéke do nápoja extázu a tá skolabovala a umrela. Tiež nás vystríhal pred aplikáciami, ktoré nám ponúkajú prihlasovanie prostredníctvom odtlačku prsta.  Poukázal na aplikácie, ktoré máme vo svojich mobiloch a ktorým sme pri prihlasovaní sprístupnili obsah nášho mobilu.

 Na prednáškach odznelo množstvo zaujímavých informácií, za ktoré lektorovi ďakujeme.

 

Mgr. Adriana Fencíková


Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Január 2025 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31