Prednáška na tému „Fetálny alkoholový syndróm"
V dňoch 11. 9. sa niektorí naši druháci zúčastnili prednášky na tému „Fetálny alkoholový syndróm“ v rámci Medzinárodného dňa povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme. Lektorka z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva rozprávala o rizikách požívania alkoholu u ženy počas tehotenstva.
Pitie alkoholu u budúcej matky môže ovplyvniť celý život jej zatiaľ nenarodeného dieťaťa. Tu nejde len o hroziace riziko potratu počas tehotenstva. Deti takýchto matiek sa rodia s nízkou pôrodnou váhou. Zaostávanie v raste je dlhodobé, aj napriek dobrým sociálnym podmienkam.
Takéto deti zvyknú mávať poškodený mozog. Poškodenie sa prejaví ako mentálna retardácia, alkoholové abstinenčné príznaky, slabý sací reflex, zvýšená dráždivosť, poruchy spánku, spomalenie vývoja, v školopovinnom veku sú viditeľné poruchy sústredenia, problémy s učením, poruchy správania. Ich IQ sa často pohybuje v pásme podpriemeru.
Požívanie alkoholu matkou zanecháva stopy aj na výraze tváre po narodení. Typická je malá hlava, úzke nosné štrbiny, plochá stredná časť tváre, nízky chrbát nosa, priestor medzi hornou a nosom je hladký, bez ryhy, je vidieť nosové dierky. Môže sa vyskytnúť i obmedzená pohyblivosť kĺbov, poškodenie sluchu, zraku, rázštep pery a podnebia.
Už len sa nad získanými informáciami zamyslieť a nerobiť osudovú chybu...
Mgr. Adriana Fencíková, školská psychologička