Prednáška „Fetálny alkoholový syndróm“
Dňa 13.9. si dve naše druhácke triedy pripomenuli Medzinárodný deň povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme (FAS) účasťou na prednáške s názvom „Fetálny alkoholový syndróm“ s Dr. Meravou, lektorkou z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne.
Spomenutý syndróm je súborom príznakov u novorodenca, ktoré sa objavujú následkom nadmerného pitia alkoholu matky v tehotenstve.
Tento medzinárodný deň nesie so sebou odkaz, aby sa ženy počas tehotenstva zdržali akéhokoľvek množstva alkoholu a aby im prostredie, v ktorom žijú, vytváralo pre to podmienky a podporovalo ich. Neexistuje bezpečné množstvo alkoholu. Alkohol totiž prechádza placentou a krvou do plodu a jeho koncentrácia je rovnaká u matky i u dieťaťa, navyše plod nedokáže alkohol odbúrať. V prvom trimestri vnútromaternicového vývoja môže dôjsť k nezvratnému poškodeniu plodu. To sa po narodení prejavuje rôznym spôsobom:
- zaostávaním rastu
- poruchami funkcie centrálneho nervového systému (mentálna retardácia, abstinenčné príznaky, slabý sací reflex, zvýšená dráždivosť, poruchy spánku, spomalenie vývoja, poruchy sústredenia, problémy s učením, poruchy správania, poruchy intelektu)
- telesnými zmenami (malá hlava, úzke očné štrbiny, plochá stredná časť tváre, nízky chrbát nosa, nosovo – perový priestor hladký bez ryhy, nos má tvar zástrčky, rázštep pery a podnebia, úzka horná pera, neobvykle tvarované uši, poškodenie zraku a sluchu, ušné infekcie, problémy so svalovým napätím, obmedzenie pohyblivosti kĺbov, vrodené srdcové chyby)
- sociálne problémy pri FAS (problémy v škole, problémy s ostatnými spolužiakmi, zlá sociálna prispôsobivosť, problémy prispôsobiť sa zmene alebo prepínať z jednej úlohy na druhú, problémy so správaním a sebaovládaním, ťažkosti s vnímaním času, problémy s plánovaním alebo prácou smerujúcou k nejakému cieľu)
Jediným odporúčaním, ktoré chráni dieťa, je vyvarovať sa pitiu alkoholu počas celého tehotenstva.
Mgr. Adriana Fencíková, koordinátor prevencie