Konferencia Viacjazyčnosť na Slovensku - výzvy a perspektívy
V dňoch 6. -7. mája sa sa Mgr. A. Fronková a Mgr. G. Santová zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trenčíne zúčastnili 2. ročníka medzinárodnej konferencie „Viacjazyčnosť na Slovensku- výzvy a perspektívy“.
Túto konferenciu spoločne usporiadali Štátny pedagogický ústav, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Rakúskym veľvyslanectvom v Bratislave, Veľvyslanectvom Nemeckej spolkovej republiky v Bratislave, Institut Francais Slovaque, Rakúskym inštitútom, Talianskym kultúrnym inštitútom a Goetheho inštitútom.
Konferencie sa osobne zúčastnila tiež ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR JUDr. Mgr. Martina Lubyová, PhD.
Hlavnou témou konferencie bola potreba podpory vyučovania druhého cudzieho jazyka na Slovensku. Podľa novej legislatívy si môžu žiaci od nového šk. roku 2019/2020 okrem anglického jazyka zvoliť aj iný cudzí jazyk. Od roku 2011 bola prvým povinným jazykom angličtina, výučba druhého cudzieho jazyka, žiaľ, nebola a stále nie je povinná. Podľa výsledkov ŠPÚ však toto opatrenie neviedlo k zlepšeniu ovládania anglického jazyka ale rapídne zhoršilo situáciu vo výučbe druhých cudzích jazykov.
Podľa Európskeho referenčného rámca je pritom potreba ovládania aspoň dvoch cudzích jazykov nevyhnutná, dôležitá.
Zaujímavosťou bolo, že tak ako veľvyslanec Francúzska na Slovensku tak aj veľvyslankyňa Írska si ako prvý cudzí jazyk zvolili jazyk nemecký, anglický jazyk sa začali učiť až neskôr ako jazyk druhý. Mnohí z prednášajúcich účastníkov konferencie hovoria minimálne piatimi jazykmi.
Podľa údajov EÚ z roku 2012 anglický jazyk na komunikatívnej úrovni ovláda len 38% populácie . Na veľmi dobrej úrovni anglický jazyk ovláda dokonca len 8% populácie. Výsledky ovládania druhého cudzieho jazyka sú žiaľ ešte alarmujúcejšie.
Potrebu viacjazyčnosti v Európe a na Slovensku zdôrazňovali aj pán Eric Reuting, člen predstavenstva Volkswagen Slovakia a zástupca spoločnosti Orange Slovakia. Podľa nich je síce angličtina samozrejmosťou, ale ovládanie druhého cudzieho jazyka pre dosiahnutie vyššieho postavenia vo firme, v zamestnaní, je nutnosťou.
Záverom konferencie bolo, že povinné vyučovanie druhého cudzieho jazyka by malo byť uzákonené, tak ako je to v iných európskych krajinách. Odborná verejnosť by mala rodičom a žiakom vysvetliť nutnosť učenia sa aj iných cudzích jazykov ako je nemecký jazyk, francúzsky jazyk, ruský jazyk a ďalšie.
-Mgr. A. Fronková-
zdroj foto: http://www.statpedu.sk/
médiá o konferencii: