Fetálny alkoholový syndróm
Počas mesiaca október sa naši študenti 2. ročníkov zúčastnili prednášky na tému Fetálny alkoholový syndróm v rámci Medzinárodného dňa povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme, ktorý si pripomíname dňa 9.9.
Lektorky PhDr. Meravá z RÚVZ v TN a Mgr. Kasalová, školská zdravotnícka pracovníčka, rozprávali o rizikách a negatívnych vplyvoch požívania alkoholu počas tehotenstva na budúci život nenarodeného dieťaťa. Fetálny alkoholový syndróm je súbor príznakov u novorodenca, ktoré vznikli počas vnútromaternicového života, následkom požívania alkoholu matky. Alkohol resp. etanol je považovaný za vývojový jed – TERATOGÉN a keďže plod nedokáže odbúravať alkohol, dochádza často k potratu, poškodeniu mozgu, nízkemu vzrastu, abnormalitám hlavy a tváre a taktiež k neurovývinovým poruchám, ktoré sa prejavujú narušením správania a učenia, zmyslového vývinu.... Deti postihnuté týmto syndrómom majú podpriemerné IQ, nedostatok komunikačných zručností, slabú koncentráciu a pozornosť, sú spoločensky utiahnuté alebo naopak príliš impulzívne a nechápu dôsledky vlastných činov.
Tomuto syndrómu sa dá predchádzať úplne jednoducho. Stačí nepožívať alkoholické nápoje v čase tehotenstva. Myslite na to, dievčatá, naše budúce matky...
Mgr. Kasalová V.