„Fajčenie a jeho vplyv na zdravie“

   V októbri a v novembri sa vybrané triedy 1. ročníka zúčastnili prednášky s názvom „Fajčenie a jeho vplyv na zdravie“. Prednášajúca k nám opätovne zavítala s touto témou po 4 rokoch, čo nás neskutočne potešilo.

Čo také sme sa dozvedeli?

..., že jedna cigareta obsahuje približne 4 tisíc rôznych chemických látok (zväčša karcinogénnych čiže rakovinotvorných). Pozornosť sme venovali trom najdôležitejším látkam, ktorými sú nikotín, oxid uhoľnatý a decht.

  • Nikotín pôsobí na centrálnu nervovú sústavu. Má síce upokojujúci, stimulujúci, dokonca osviežujúci účinok, no na druhej strane toxicky pôsobí na srdcovocievny systém: zvyšuje krvný tlak, aj pulzovú frekvenciu (srdce bije rýchlejšie) a hlavne zužuje cievy, následkom čoho sú orgány zle zásobené kyslíkom. Práve z uvedených dôvodov fajčenie prináša fajčiarom vo zvýšenej miere nábeh na infarkt a cievnu mozgovú príhodu.
  • Oxid uhoľnatý (CO) je plyn, ktorý sa viaže na červené krvinky a vďaka nim sa dostáva do celého tela.  Väzba medzi CO a červenou krvinkou je 200-násobne pevnejšia než väzba medzi kyslíkom a červenou krvinkou.
  • Decht je čierna lepivá látka, ktorú počas fajčenia vťahuje fajčiar do pľúc. Je to silný karcinogén, čiže rakovinotvorná látka. Tá sa tam usadí, pôsobí ako mechanická prekážka. Následne zmenší kapacitu pľúc, čím spôsobuje dráždivý fajčiarsky kašeľ.

Lektorka nám vysvetlila princíp závislosti na nikotíne. Rozprávala o abstinenčných príznakoch, ktoré sa dostavujú u fajčiarov po 45 – 60 minútach. Fajčiar po uplynutí spomínaného časového intervalu pociťuje nepokoj, nervozitu, podráždenosť, nutkavú potrebu zapáliť si, niekedy sa dostavia uňho aj bolesti hlavy, prípadne máva poruchy spánku.

Okrem uvedeného sme si povedali rozdiel medzi aktívnym a pasívnym fajčením, debatovali sme o dôvodoch, ktoré vedú ľudí k tomu, že siahnu po cigarete.

Ďalšou témou prednášky boli ochorenia spojené s fajčením, napr. rakovina pľúc, pankreasu, pažeráka, čriev, ochorenie srdca, astma, tiež predčasné pôrody. Deti fajčiarov majú problémy s imunitou a alergie oveľa častejšie ako deti nefajčiarov.

V predposlednej časti prednášky sme dostali rady, ako postupovať, keď sa odhodláme prestať fajčiť. Pri odvykaní pacientov od cigariet sa osvedčilo nasledujúce pravidlo: Znižovať počet cigariet každé 3 dni (napr. z 20 ks znížiť na 19 ks cigariet na deň a na tomto množstve zotrvať 3 dni. Následne znížiť na počet 18 ks, opäť vydržať pri tomto množstve 3 dni, rovnako postupovať pri 17 ks ...atď.).

Napokon ohľadom elektronických cigariet bolo povedané, že sú menšie zlo, ale stále len zlo. Síce obsahujú menej nikotínu, ale arómy a vône v nich majú karcinogénne účinky.

Žuvací tabak je vstrebávaný sliznicou, v priebehu 7 sekúnd sa dostáva do mozgu. Spôsobuje rakovinu jazyka, pery, ústnej dutiny.

 

Bonus navyše pre „dospelákov“ !!!

Po prednáške bola možnosť pre plnoletých žiakov našej školy nechať si odmerať množstvo oxidu uhoľnatého v pľúcach. Túto možnosť využilo 17 našich žiakov.

Ďakujeme pani Dr. Meravej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva za cenné rady.

 

Mgr. Fencíková, školský psychológ


Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Apríl 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30