Ako sa žije v modernej tradičnej krajine
Veľa z nás nachádza potešenie v spoznávaní cudzích kultúr, tradícií a zvykov. My, nadšenci Ďalekého východu sme si užili zaujímavú „prehliadku“ krajiny vychádzajúceho slnka.
Áno, Japonsko! Tieto nádherné ostrovy si získali pozornosť turistov z každého kúta Zeme a čoraz viac ľudí túži navštíviť toto miesto. Miesto, kde história splýva s prítomnosťou, kde tradície pretrvali a utvorili spôsob života, s akým sa nikde inde nestretneme.
My, študenti SOŠ obchodu a služieb v Trenčíne, sme mali šťastie. Dostali sme možnosť zúčastniť sa prednášky o Japonsku s pani Janou Šoucovou, ktorá tu niekoľko rokov žila i pracovala. Svojimi zaujímavými príhodami nám priblížila každodenný rutinný život Japoncov, aj ich výnimočné obrady. Snáď za spomenutie stojí Hanami, starý sviatok na oslavu krásy sakury. Pre mnohých predstavuje pohľad na padajúce lupene kvetov uvoľnenie a potešenie.
Dozvedeli sme sa mnohé zaujímavosti o histórii, o období šogúnov a samurajov, aj to, ako si dnes počína cisár, aké sú jeho rodinné tajomstvá, prečo Japonci milujú kaligrafiu i to, že bojové umenia sú v skutočnosti cestou hľadania duševného pokoja.
Japonská kuchyňa a suši patrí k sebe ako suši a japonská kuchyňa! Veľmi obľúbená je tiež ryba fugu, ktorá pri nesprávnej príprave môže byť smrteľne jedovatá. Zapijeme pohárom studeného saké a výbornú večeru máme za sebou.
Je známe, že títo malí milí ľudia sú príkladom v zaobchádzaní s hosťami a dodržiavaní pravidiel etiky, na druhej strane tu nájdeme najextravagantnejšiu módu a účesy. Prechádzka komiksových postavičiek po uliciach Tokia? Bežné, tvrdí naša sprievodkyňa.
Rozmanitosť Japonska nemá hranice, na našej ďalšej zastávke sa stretávame na jednej strane s najmodernejšími oceľovými budovami sveta, na druhej strane nachádzame zachované drevené chrámy, svätyne a obrovské sochy Budhu.
Tradícia Gejší, najrôznejšie formy divadla a relaxačné pobyty v horúcich prameňoch... Pri týchto predstavách sme sa unesení nadšením ocitli takmer na 2 hodiny v krajine miliónov ľudí, kde každý má svoje miesto v spoločnosti, ktorá je taká odlišná od tej našej.
Srdečné poďakovanie za usporiadanie tohto neobyčajného prednáškového podujatia patrí Sekcii kultúry a PR Veľvyslanectva Japonska v SR, rovnako ako nášmu zriaďovateľovi - TSK za poskytnutie priestorov a v neposlednom rade pani Mgr. Jane Šoucovej, PhD. za príjemné stretnutie a obohatenie našich vedomostí a rozhľadu.
(Lívia Janíčková, 5. HA)